"מי שיש ברשותו טלסקופ, תפקידו לחלוק אותו עם אלו שעדיין אין להם! לא חשוב כמה גדול הטלסקופ שלך, מה שחשוב הוא כמה אנשים צפו בו..." (ג'והן דובסון)

ילדים, כיצורים סקרניים, מגלים עניין הולך וגובר בתחומי האסטרונומיה והחלל. חקר החלל, השימוש בטלסקופים, אלומות לייזר ומודלים מדעיים, מצית את דמיונם ומגרה את סקרנותם הטבעית והבריאה של ילדים.

אנו מזהים את ההתלהבות וחדוות הגילוי הזו ומנצלים אותה לחשיפה חווייתית אל תחום מדעי מרתק זה. היחשפות לאסטרונומיה מעשירה את הילדים במגוון רחב של נושאים משיקים: פיזיקה, אסטרופיזיקה, חקר החלל, ראשית החיים, החיים בחלל החיצון, מערכת השמש ועוד.

רכז החוגים והפעילות הבית ספרית של הדובה הגדולה: ניר לוי | טל': 050-6761300 | דוא"ל: nirlevi26@walla.com

 
חוגי אסטרונומיה וחלל

כאחד הגופים המנוסים והוותיקים בתחום הדרכת האסטרונומיה, אנו מציעים לגופים מפעילי חוגים (מתנ"סים, יישובים וקהילות, בתי"ס, מרכזי העשרה וחוגים וכדו'), להשתמש בשירות המקצועי והיעיל של "הדובה הגדולה" ולפתוח חוג אסטרונומיה עם המדריכים והציוד המקצועי והאיכותי ביותר.

לרשותכם 3 מסלולי חוגים לילדים:

  • מסלול שנתי בן 40 מפגשים (מפגש אחד בשבוע, שעה למפגש).
  • מסלול חצי שנתי או דו שבועי בן 20 מפגשים (מפגש אחד בשבוע למשך חצי שנה או מפגש אחת לשבועיים למשך שנה שלמה, שעה למפגש)
  • מסלול קצר מועד בן 6 מפגשים (שעתיים למפגש)

בכדי לקבל את תכנית החוגים העשירה והמגוונת שלנו, לתיאום פגישה לצורך פתיחת חוג במתנ"ס, בקהילה, או בבי"ס שלכם, פנו אל רכז החוגים והפעילות הבית ספרית של "הדובה הגדולה".

 
פלנטריום

פלנטריום הוא חלל תצוגה המדמה את כיפת השמים ומוקרנת עליו באמצעות מקרן חכם וייעודי, הדמייה של תופעות אסטרונומיות שונות. כבר שנים רבות שהוא מהווה כלי הדגמה מקובל ונפוץ להסבר והמחשת תופעות אסטרונומיות.

מטרת הפלנטריום היא להקרין את תמונת שמי הלילה לצופים, וכן להמחיש תופעות שונות כגון: תנועתה המדומה של כיפת השמים, תנועת כוכבי הלכת, תנועת הירח על צורותיו המשתנות לצופה בו מכדור הארץ, ועוד.

כיום נפוץ השימוש בפלנטריום נייד מתנפח המובא למקום בו מתקיימת הפעילות ומוקם תוך דקות ספורות. צפייה בפלנטריום מאפשרת תחושה ויזואלית תלת מימדית של השמים, הכוכבים וכוכבי הלכת. 

אנו משתמשים בפלנטריום מקצועי בחלק מן הפעילויות שלנו. לקבוצות המעוניינות להעשיר את  החוויה האסטרונומית, בפעילויות המתקיימות בשעות היום (ימי העשרה בבתי"ס ובמתנ"סים) או כאשר השמים מעוננים ולא מאפשרים תצפית.

לפרטים נוספים, להזמנת פעילות בפלנטריום ולהתאמת פעילות אסטרונומיה במיוחד בשבילכם, פנו אלינו כאן או באמצעות הטלפון המופיע בתחתית הדף.

 
העשרה חווייתית - פעילות יום

בתי"ס ומתנ"סים המעוניינים לקיים יום העשרה בנושא אסטרונומיה וחלל, מוזמנים להשתמש בשירות המקצועי של "הדובה הגדולה". תלמידי כיתות מדעים, פיזיקה או סתם תלמידים סקרנים ומחוננים, ישמו להעשיר את ידיעותיהם בתחום המרתק של האסטרונומיה והחלל ביום של לימוד בכיף לתלמידים וגם למורים.

אנו מציעים "יום העשרה חוויתי" הכולל שפע פעילויות ייחודיות לבחירתכם:

  • פלנטריום – ביקור בפלנטריום מקצועי ומשוכלל שיובא אליכם לביה"ס. הפלנטריום כולל כיפה מתנפחת היוצרת חלל המדמה את כיפת השמים + מקרן מיוחד המקרין בתלת מימד תופעות אסטרונומיות שונות
  • תצפיות בטלסקופים מקצועיים – בשמש ובירח (באמצעות פילטר שמש מיוחד). נצפה בכתמי השמש ובמכתשי הירח
  • מודלים פלנטריים – הפעלה סביב מודלים גדולים המדמים את תנועת גרמי השמים והסבר על תופעות שונות במערכת השמש
  • יצירה אסטרונומית – יצירת חווייתית המשלבת לימוד נושא אסטרונומי (לדוגמא: בניית שעון שמש, יצירת מפת כוכבים סובבת. הכנת מודל של מערכת השמש, יצירת דגם של מכתשי הירח וכדו')
  • "מסע אל קצה היקום" – הרצאה מרתקת מלווה במצגת מרהיבה של צילומים מטלסקופ החלל האבל, שייקחו את התלמידים שלכם למסע של גילויים מדעיים מרגשים
  • "כמו אסטרונאוט אבוד בחלל..." – שיעור העוסק בחיים בחלל, במסעות אל החלל ובתנאים המיוחדים השוררים בחלל. בפני התלמידים תוצב משימת חלל דמיונית של נאס"א אותה הם יצטרכו לבצע

לקבלת הצעת מחיר מפורטת ולהתאמת תכנית לפי צרכי בית הספר, פנו אל רכז החוגים והפעילות הבית ספרית של "הדובה הגדולה".